Na której ręce nosi się obrączkę?

Na której ręce nosi się obrączkę?

Chociaż wzornictwo, rodzaj zdobienia czy materiał wykonania na przestrzeni wieków zmieniały się, obrączka ma wciąż to samo znaczenie. Od zawsze była symbolem miłości i nierozerwalności małżeństwa. Takie ujęcie obrączki jest wspólne dla niemal wszystkich kultur na świecie. Jednak w zależności od kraju, w jakim się znajdujemy, inaczej podchodzi się do tego, na której ręce nosić obrączkę. Mało tego, liczy się nie tylko ręka, ale także palec, na jaki zostanie wsunięty krążek. Z czego to wynika i jak wygląda to w różnych państwach?

Czy można mówić o prawidłowym lub nieprawidłowym noszeniu obrączki? Niezupełnie. W zależności od tego, jaka jest tradycja konkretnego kraju, ręka może być inna. Poza tym, jeśli druga połówka umiera, najczęściej obrączka ślubna jest przekładana na inną rękę. Po rozwodzie jest ściągana całkowicie.

Noszenie obrączki na świecie

Zastanawiając się, na której ręce nosi się obrączkę, można sprawdzić wcześniej, jak w danych regionach świata jest zakładana. Przykłady krajów, gdzie powszechnie zakłada się obrączkę na lewą rękę są USA, Kanada, Brazylia, Egipt, Turcja, Wielka Brytania, Irlandia, Włochy i Francja. Natomiast w Polsce, Austrii, Niemczech, Bułgarii, Grecji, Hiszpanii, Indiach, Chile i Wenezueli, w trakcie ślubu obrączka jest wsuwana na palec lewej ręki. Wspólne natomiast jest stanowisko, że obrączka powinna znaleźć się na palcu serdecznym. Już starożytne kultury wierzyły, że właśnie w tym miejscu znajduje się wiodąca do serca żyła.

Co w trakcie ceremonii zaślubin?

Podobnie jak obrączka ma wielowiekową tradycję, tak i pierścionek zaręczynowy jest równie ważny. Przed rozpoczęciem ślubu trzeba nie tylko sprecyzować, na której ręce nosić obrączkę, ale także określić, na którym będzie palcu i co zrobić z pierścionkiem. Ogólnie przyjęto, że pierścionek od momentu zaręczyn jest noszony na palcu serdecznym. W przypadku Polski jest to prawa ręka, czyli dokładnie to samo miejsce, gdzie w dniu ślubu Pan Młody wsunie obrączkę. W zależności od tego, jak wygląda i jak bardzo masywny jest pierścionek i obrączka, po ślubie mamy kilka możliwości. Przed ceremonią Panna Młoda może go przełożyć na palec środkowy prawej ręki albo na serdeczny lewej. Jest jeszcze jedna możliwość – pierścionek może pozostać na tym samym palcu, co obrączka.

Wpływ historii Polski na obrączkę

Europa jest podzielona pod względem tego, na której ręce nosi się obrączkę. Jeśli chodzi o polską kulturę, przyczyna zakorzenienia się tradycji związanej z tym, że powinna to być prawa ręka jest bolesna. Przed powstaniem styczniowym, podobnie jak w wielu innych państwach, obrączka była noszona przez mężatki na lewej ręce, a przez wdowy na prawej. Kiedy powstanie upadło, niezależnie od stanu cywilnego, wszyscy zaczęli przekładać obrączki na prawą rękę. Na znak żałoby za ojczyzną. Zwyczaj zakładania ślubnej obrączki na prawą rękę jest zatem stosowany od dziesięcioleci. Choć w tej chwili wiele Młodych Par ślubujących przed ołtarzem albo w urzędzie, nie zastanawia się, dlaczego właśnie na tą rękę zakłada się obrączki.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień